Instalace a zkoušení
Co se v článku dozvíte?
Klikněte na kapitolu a přečtěte si, co vás právě zajímá
Instalace a aktivace kotev
Instalace kotev probíhá za suchého procesu, kdy se pomocí instalační tyče kotva do zemního prostředí zaberaní bez potřeby předvrtání otvoru. Dochází tedy k minimálnímu rozrušení zemního prostředí. Bezprostředně po instalaci a vytažení instalační tyče může být kotva napnuta na požadovanou sílu a stává se okamžitě plně funkční.
Instalaci standardně provádí 2 až 3členná montážní skupina vybavená příslušným instalačním nářadím. Instalační tyče a spojovací a přechodové díly jsou specializované pro kotvy Platipus, jednotku vyvíjející příklep je však již možné volit z řad konvenčního nářadí s pneumatickým, elektrickým nebo hydraulickým pohonem. Rovněž pro aktivaci kotev se přednostně používají sady specializované pro kotvy Platipus.

Ruční instalace

Strojní instalace

Provedení jedné kotvy od instalace až po aktivaci zabere dvoučlenné až tříčlenné montážní skupině cca 30 minut.
Zkoušení kotev
Od prvotního návrhu až po realizaci jsou zpravidla prováděny tři úrovně zkoušek:
- Typové – provádějí se ve fázi návrhu a slouží pro ověření charakteristického odporu kotev stanoveného výpočtem. Zkoušky se provádějí až do porušení kotvy s postupným záznamem pracovního diagramu. Na základě obdržených výsledků je možné prvotní návrh potvrdit nebo adekvátně upravit, tedy ve smyslu ČSN EN 1997-1 provést ověření mezních stavů na základě zkoušek.
- Průkazní (ověřovací) – provádějí se v předstihu před realizací na nejméně 3 nesystémových kotvách, které se napínají na hodnotu průkazního odporu. Výběr místa pro provedení typových zkoušek na staveništi musí co nejlépe postihnout proměnlivost přírodních poměrů a typologii konstrukce.
- Kontrolní – provádějí se na každé systémové kotvě a ve své podstatě zastupují proces aktivace. Kotvy se nejprve napnou na hodnotu průkazního odporu, ze kterého se následně povolí na hodnotu odporu výpočtového, v němž se zafixují.

Žádný dotaz nebyl nalezen. Zeptejte se jako první.